Öksürüğün Nedenleri Nelerdir? - Öksürük Tedavisi | Sağlık Çözüm Yolları Hastalık Belirtileri ve Tedavileri
Son Düzenleme : 30 Ağustos 2012 - Perşembe

Ana Sayfa »  » Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Eklenme Tarihi : 30 Ağustos 2012 - Perşembe

Öksürük dikkatle incelenmesi gereken bir durumdur.Ani başlayan ve kısa sürede geçmeyen öksürüklerde doktora başvurmalıyız.

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Sigara :Sigaranın zararları çok fazla bu nedenle Kuru ve kesik kesik veya balgam çıkararak öksürüyorsunuz ve bu, sabah kalktığınızda ya da sigara içtikten sonra şiddetleniyor ise sigarayı acil olarak bırakmalısınız. Sigara içenlerin öksürmesine sigara dumanında bulanan birçok zehirli kimyasal yol açar ve bundan kurtulmanın tek yolu sigaradan uzak durmaktır.

Solunum enfeksiyonu : Balgam çıkartarak öksürüyorsunuz ve ateşiniz 39 derece üzerinde ve Çok yorgunsunuz, kaslarınız ağrıyor ve kendinizi günlük faaliyetlerinizi yapamayacak kadar hasta hissediyorsunuz. Beyaz balgam genellikle seyrini izlemeniz gereken, ama kendi kendine tedavi yöntemleriyle hafifletebileceğiniz viral enfeksiyona işaret eder. Yeşil veya pas rengi balgam çoğu kez bakteriyel enfeksiyonun göstergesidir ve antibiyotik gerektirir.

Öksürük Sorunu için Neler Yapmalıyız?

Öksürürken çıkan balgamı gece uykusu dışında yutmayınız. Buhar veya sıcak duş balgamı inceltir ve rahat öksürmeyi sağlar. İçinde balgam söktürücü olan ve reçetesiz satılan bir ilacı deneyin, ama eğer çok balgam çıkartan sürekli ya da kronik bir öksürüğünüz ya da astımınız varsa, balgam söktürücü kullanmayın bol sıvı için.

Kuru ve kesik öksürükte boğaz pastili veya (içinde dekstrometorfan bulunan) reçetesiz satılan bir öksürük ilacını deneyebilirsiniz, ancak başka ilaçlar kullanıyorsanız, mutlaka doktora danışın. Sıcak su, çay veya limonataya katılmış balı da deneyebilirsiniz.

Burun akıntısı boğazınızda tahrişe yol açtığı için öksürüyorsanız, reçetesiz satılan ilaçlar ya da antihistaminler balgamı kurutabilir.Ama bir eczanecinin yada uzmanın onayını alarak kullanın.

Öksürüğün Çocuklar Açısından Tedavisi

Soğuk algınlığı belirtileri yokken çocuğun ani ve şiddetli öksürmesi burnuna küçük bir kıymık veya cisim kaçmış olduğunu gösterir. Acil olarak bir doktora başvurun.

Tıkanma (nefes alıp vermede zorluk çekme) küçük bebeklerde olağan bir şey olmasına rağmen sürekli öksürük pek görülmez. Eğer çocuğunuz 3 aylıktan küçükse, doktora başvurun.

Eğer çocuğunuz boğuk, ulur gibi öksürüyor ve bu geceleri şiddetleniyorsa, çocuklarda sık görülen solunum yolu iltihaplanması söz konusu olabilir.Dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Horlama Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:


Son Eklenen Yazılar

En Çok Yorumlananlar